Jaką tapetę wybrać do małego pokoju dziecięcego?

Jaką tapetę wybrać do małego pokoju dziecięcego?

Wybierając fototapetę do małego pokoju dziecięcego, warto zwrócić uwagę na kilka prostych zasad, dzięki którym optycznie powiększymy pokój.

Kolorystyka tapety

Zimne odcienie (czyli np. zielony, niebieski, fiolet, szary) optycznie powiększają pomieszczenia. Polecam stosować zwłaszcza ich jasne tonacje, co powinno zwiększyć ten efekt.

Warto jednak wiedzieć, że jedna ściana w ciemniejszych barwach może spowodować, że pomieszczenie będzie wydawać się dłuższe. Bardzo dobrze ilustruje to zdjęcie z naszą tapetą “Morskie opowieści”, którą pokazujemy poniżej. 

Zimne odcienie wprowadzają do wnętrza harmonię i spokój, pomagają się zrelaksować.  W pokojach dziecięcych bardzo łatwo o zbyt dużą ilość kolorów i przedmiotów, dlatego, odpowiednio go urządzając, kształtujemy przestrzeń w której nasze dzieci powinny móc nie tylko się bawić, ale i odpoczywać. Dobór odpowiedniej kolorystyki będzie w tym pomocny.

Wieloplanowość

Warto wybrać tapetę, na której znajduje się wiele planów, zwłaszcza w ujęciu perspektywy powietrznej (czyli to, co znajduje się dalej, jest mniej wyraźne, jakby zamglone). Osiągnięty w ten sposób efekt głębi sprawi, że pomieszczenie będzie się wydawało większe.

Wieloplanowość możesz znaleźć na wielu naszych tapetach, oto kilka przykładów:

Powtarzalny wzór

Jeśli ściany w pokoju są w znacznym stopniu przesłonięte meblami, możemy zamiast fototapety zastosować tapetę z powtarzalnym wzorem. W tym przypadku im drobniejszy wzór, tym lepiej dla wnętrza. 

Polecamy jednak nie tapetować wszystkich ścian, tylko wybraną jedną lub dwie ściany. Zbyt duża ilość wzorzystej tapety może działać przytłaczająco.

Faktura materiału

Zdecydowanie polecamy stosować tapety o gładkiej powierzchni, czyli flizelinową tapetę “Premium Eco” lub winylową “Vinyl”. Tutaj można dowiedzieć się więcej o tych materiałach:  https://lajkastudio.pl/rodzaje-materialow/

Im mocniejsza faktura tapety, tym bardziej będzie optycznie pomniejszać pomieszczenie.

Alternatywy

Jeśli mimo tych wskazówek dobór odpowiedniej tapety wydaje się niemożliwy, warto rozważyć zastosowanie naklejki ściennej bądź plakatu. Mogą być umieszczone w najdogodniejszym miejscu (nie cała ściana musi być wyeksponowana). Można również wybrać ich wielkość, dzięki czemu dobrze wkomponują się w pozostałe elementy wyposażenia. Dzięki magicznym motywom będą poruszać dziecięcą wyobraźnię równie mocno, co nasze bajeczne tapety 🙂

Anna Ostrowska

Anna Ostrowska

architektka, właścicielka Lajka Studio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *