Jak stworzyć prawdziwą dżunglę w pokoju dziecięcym?

pokój w stylu dżungla
tapeta dziecięca "Na skraju dżungli"

Tropikalny klimat, egzotyczne rośliny i zwierzęta – to wszystko na kilometr pachnie przygodą! Jeśli Twoje dziecko jest zafascynowane królestwem zwierząt, albo chcesz je zachęcić do rozwijania wyobraźni i sprawności fizycznej, warto zastanowić się nad stworzeniem pokoju dziecięcego – dżungli.

Pokój, który rozwija i wychowuje

Czym się różni pokój dżunglowy od zwyczajnego pokoju dla dziecka? Na pewno warto przewidzieć w nim dodatkowe funkcje, które pozwolą lepiej wczuć się w dżunglowy klimat. Może to być łóżko na antresoli, które świetnie będzie udawać punkt obserwacyjny, mogą to być zwisające z sufitu liny, dzięki którym dziecko będzie mogło przejść przez cały pokój nie dotykając podłogi. Może to być różnorodny kącik roślinny, który nauczy dziecko odpowiedzialności i regularności.

Dżungla - z czym to się je?

Pokój – dżungla powinien być utrzymany w naturalnej, żywej kolorystyce. Gdy spojrzymy na zdjęcia dżungli, zobaczymy, że dominują tam zielenie w różnych odcieniach – od tych ciepłych, bardziej żółtych, przez soczyste i nasycone, do chłodnych i głębokich. Akcentami ciemniejszymi są brązy, które można zobaczyć na pniach drzew, wydeptanych ścieżkach i zwisających lianach. 

Jakie motywy przychodzą nam na myśl, gdy myślimy o dżungli w pokoju dziecięcym? Na pewno wybujała roślinność z wielkimi, zielonymi liśćmi, która nie tylko wyrasta z ziemi, ale też zwisa nam nad głowami – warto rozważyć zawieszenie pod sufitem zielonego baldachimu. Świetnie sprawdzą się też wszystkie elementy z wzorami i printami zwierzęcymi (np. zebrowy dywan, poduchy w panterkę), oraz meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów (naturalne drewno, bambus, juta, len).

Wybierz tapetę z pasującym wzorem i dobierz do niej dodatki

Fantastyczną propozycją tapety wpisującej się w ten klimat jest bajkowa tapeta “Na skraju dżungli” dostępna w ofercie Lajka Studio. Jeśli się jej przyjrzysz, zobaczysz, że ma ona wszystko, o czym mówiłam wyżej – kolorystykę z przewagą zieleni, duże liście, roślinność otaczającą nas również z góry i… zwierzęta! Akcentem kolorystycznym tej tapety, który ją rozjaśnia i rozwesela, jest piękna, kolorowa papuga. 

 

Jak dobrać dodatki do tej tapety? O ogólnych zasadach pisałam już w artykule “Jak dobrać dodatki do tapety”. Tutaj nie chcę pisać o teorii, ale przedstawić pięć wybranych przez mnie elementów, które do tej tapety pasują wyśmienicie!

drabinki do pokoju w stylu dżungla
Drabinki i liny

Pozwolą na to, żeby Twoje dziecko poczuło się jak w małpim gaju! A przy okazji rozwiną jego sprawność fizyczną i zachęcą do aktywności. Można się wspinać, bujać, podciągać – co kto woli!

baldachim liść do pokoju w stylu dżungla
Baldachim - liść

Naturalne materiały zawsze dodają wnętrzu dzikości. W dżungli jest, wiadomo, gorąco, a len jest najlepszy na upały.

lóżko z antresola
Łóżko z antresolą

Bo przecież w dżungli nie można spać na ziemi – mogłyby nas pożreć dzikie zwierzęta, dlatego warto schronić się w koronach drzew.

dywan zebra - pokój dżungla
Dywan z motywem zebry 

Zebra co prawda w dżungli bywa rzadko, ale podróżnik bywający w dżungli na pewno odwiedza też czasem i sawanny. A dywan w paski może służyć nie tylko jako wspomnienie dawnej podróży, ale też jako świetna trasa dla autek.

lniana poszewka na poduszkę do pokoju w stylu dżungla
Lniana poszewka na poduszkę

Osłoni od palącego słońca i pomoże przenieść grafikę z tapety do wnętrza pokoju dziecka.

Katarzyna Zarosa

Katarzyna Zarosa

Jestem architektem i projektantem wnętrz. Prowadzę autorską pracownię Zarosa Studio, w której zajmuję się projektami wnętrz mieszkalnych, a na moim Instagramie @zarosa.studio edukuję i uświadamiam o pracy projektanta wnętrz i o tym, jak ważna jest dobrze zaplanowana przestrzeń.