Jak dobrać dodatki do pokoju dziecięcego?

Praktyczne triki ułatwiające urządzanie pokoju dziecka.

W poprzednim artykule „Jak urządzić pokój dziecka?” wspomniałam, że ważnym momentem w tworzeniu aranżacji jest dobór dodatków. To one sprawiają, że pokój dziecka jest przytulny i będzie sprawiać wrażenie przemyślanego. Jak w takim razie właściwie dobrać dodatki i na co zwrócić uwagę? W tym artykule przedstawię kilka praktycznych wskazówek i zaprezentuję narzędzie, które ułatwi Ci urządzanie pokoju dziecięcego.

Wybierz element wiodący

To będzie najbardziej przykuwająca uwagę rzecz w pokoju, taka, która wyznaczy styl i ułatwi Ci dalszą pracę nad urządzaniem pokoju dla twojego dziecka. Świetnie tutaj sprawdzi się wyrazista bajkowa tapeta, która będzie motywem przewodnim. Jej wzór może odwoływać się do zainteresowań twojej pociechy – zafascynowany morskimi głębinami syn na pewno będzie zachwycony tapetą Morskie opowieści, a córce lubiącej naturę na pewno spodobają się Kwiatoloty.

  • 140,00 190,00  (m2) Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
  • 140,00 190,00  (m2) Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Wybierz kolory bazowe - PRZYDATNE NARZĘDZIE

Zdecydowaliście się już na konkretną tapetę do pokoju dziecięcego? Wspaniale! Teraz czas na wybranie kolorów bazowych Waszej aranżacji. Mam tutaj dla Ciebie fantastyczne narzędzie dostępne z poziomu Twojej przeglądarki internetowej. Na stronie https://www.canva.com/colors/color-palette-generator/ dostępny jest generator palet barwnych na podstawie zdjęcia. Wystarczy, że wrzucisz tam wybrany obraz i na jego podstawie program wybiera pięć wiodących w nim odcieni, które się wzajemnie uzupełniają.

canva

Gdy wrzucisz w generator tapetę z dinozaurem – bajkową tapetę Huśtozaur, pojawi Ci się pięć kolorów: jasny turkus, oliwka, butelkowa zieleń, czerwonawy brąz i delikatny błękit. Jeden z tych kolorów powinien być kolorem wiodącym. Dobrze, żeby to był jasny odcień, którym można pomalować ścianę pokoju dziecka. W tym przypadku najlepiej do tego nadaje się błękit. A co z pozostałymi kolorami?

tapeta Huśtozaur - kolory

Dobierz dodatki w ramach wybranej kolorystyki

Pozostałe kolory będą świetne jako uzupełnienie aranżacji pokoju dziecka w dodatkach. Poszukaj pościeli, poduszek, zasłon, plakatów i obrazków w tej kolorystyce. Tylko pamiętaj, że element wiodący już wybrałeś! Dodatki mają jedynie uzupełniać aranżację pokoju dziecięcego, sprawiać, że będzie on przytulny, a nie dominować nad całością. Wybieraj elementy gładkie lub w drobne wzory, które wydobędą z bajkowej tapety jej atuty i nie przytłoczą pokoju dziecka.

Stwórz moodboard, czyli tablicę inspiracji

Skąd wiadomo, że te wszystkie rzeczy będą do siebie pasować? Możesz to sprawdzić na tablicy inspiracji. Takiego moodboarda możesz wykonać manualnie, drukując i wycinając interesujące Cię elementy i przyklejając je na dużą planszę. Możesz też wykorzystać darmowe narzędzia online – na przykład Canva. Twórcy udostępniają tam gotowe szablony do tworzenia takich tablic, które możesz uzupełnić swoimi zdjęciami i obrazkami. Wrzuć tam wybraną przez siebie tapetę, wygenerowany kolor bazowy i dobrane elementy i sprawdź, czy intuicja Cię nie myli.

Picture of Katarzyna Zarosa

Katarzyna Zarosa

Jestem architektem i projektantem wnętrz. Prowadzę autorską pracownię Zarosa Studio, w której zajmuję się projektami wnętrz mieszkalnych, a na moim Instagramie @zarosa.studio edukuję i uświadamiam o pracy projektanta wnętrz i o tym, jak ważna jest dobrze zaplanowana przestrzeń.