Jak urządzić pokój dziecka? - PORADNIK

Chcesz urządzić pokój dla swojego dziecka, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Ten praktyczny poradnik pomoże Ci uporządkować Twoje myśli i stworzyć fajną i przemyślaną aranżację. Porady, którymi tutaj się dzielę, wynikają z mojego doświadczenia jako architekta wnętrz. Kartka i ołówek w dłoń, zaczynamy!

1. Oceń potrzeby swojego dziecka

Przez cały czas miej świadomość, że urządzasz ten pokój nie dla siebie, tylko dla swojego dziecka. Projektanci wnętrz zaczynają pracę od dokładnego wywiadu z klientem i oceny jego potrzeb. Zrób to samo ze swoim dzieckiem – zapytaj go o jego preferencje, zapytaj o to, co mu się podoba, pokaż kilka inspiracji. Zastanówcie się wspólnie, co Twój syn lub Twoja córka będą w tym pokoju robić? Czy potrzebna jest przestrzeń do nauki, do zabawy, do jakiegoś specyficznego hobby? Jakie dziecko ma marzenia? Drabinki, ścianka wspinaczkowa, baza, żeby schować się przed światem? A może jesteś mamą małego czytelnika, który potrzebuje dużego regału na książki i wygodnego fotela z oświetleniem? Może twoje dziecko uwielbia rysować, i potrzebujesz miejsca, w którym będziecie jego prace eksponować? Może masz w domu prawdziwego znawcę dinozaurów? A może Twoja pociecha jest zafascynowana podwodnym światem? Może wychowujesz przyszłą florystkę? Dzieci są różne!

Pamiętaj - urządzasz ten pokój dla swojego dziecka z określonymi potrzebami i marzeniami.

2. Podziel przestrzeń pokoju dziecka na strefy

Kolejnym krokiem jest wypisanie tych elementów, które wyniknęły z wcześniejszych ustaleń, i pogrupowanie ich w strefy. Kącik do nauki, przestrzeń do zabawy, miejsce do malowania z małą galerią sztuki.

Podział pokoju dziecięcego na strefy jest bardzo ważny, pozwala maluchowi orientować się w przestrzeni, uczy utrzymania porządku i tego, że są różne rodzaje miejsc, które służą innym czynnościom. 

Strefowanie pomoże również Tobie podczas dobierania dodatków do pokoju dziecka – inne elementy umieścimy w strefie, która ma pomagać w odpoczynku, a inne w takiej, która zachęca do aktywności.

3. Przemyśl ustawienie mebli

Wiesz już, czego potrzebuje Twoje dziecko i jak te potrzeby pogrupować? Świetnie! Teraz czas na sprawdzenie, czy to wszystko się zmieści. Dokładnie zmierz pokój dziecka – najpierw narysuj na kartce widok z góry, uwzględnij na nim wszystkie okna, drzwi, wystające elementy, granicę, do której sięga skos, jeśli projektujesz na poddaszu. Potem narysuj widoki wszystkich ścian i elementów, które się na nich znajdują – listew przypodłogowych, gniazdek, włączników, kinkietów, lamp, okien i drzwi. Zmierz wszystkie odległości, pionowe i poziome, co jakiś czas sprawdzając, czy wymiary cząstkowe sumują się do głównego wymiaru całej ściany. 

Spróbuj, w oparciu o te rysunki, zaplanować aranżację pokoju dziecka używając konkretnych mebli. Każdy producent na swojej stronie podaje wymiary swoich produktów – skorzystaj z tych opisów i operuj rzeczywistymi wymiarami biurek, łóżek i krzeseł. Sprawdź, co się u Ciebie zmieści, a z czego trzeba będzie zrezygnować.

Dobierz meble odpowiednie do wzrostu dziecka. Możesz również wybrać biurko czy krzesło, które mają regulację wysokości i rosną razem z dzieckiem. 

Ważny jest także wybór i umiejscowienie oświetlenia. Przy łóżku zaplanuj delikatne światło, na przykład nastrojowy kinkiet, który pomoże w stworzeniu atmosfery odpoczynku. Biurko ustaw w jasnym, dobrze oświetlonym miejscu, na przykład przy oknie. Unikaj sytuacji, w której maluch będzie zasłaniał sobie światło. Na biurku ustaw lampkę po przeciwnej stronie, niż dominująca ręka Twojej pociechy. Jeśli planujesz kącik do czytania książek – tam też umieść odpowiednią lampkę, najlepiej z regulacją wysokości lub elastycznym ramieniem. Cały pokój dziecka oświetl dużym światłem ogólnym z żarówką o mocy dostosowanej do wielkości pomieszczenia.

4. Dobierz dodatki i kolorystykę

A teraz czas na najprzyjemniejsze, czyli wybór stylu i kolorystyki i związany z nim dobór dodatków. Dobrze jest zdecydować się na jeden konkretny styl, w którym będziesz urządzać pokój dziecka. Wybierz dwa kolory bazowe, które będą neutralną podstawą dla pozostałych elementów – np. biel i szarość. 

Następnie dobierz element wiodący - może to być bajeczna tapeta, która pomoże dziecku wyzwolić kreatywność i przenieść się w świat marzeń. 

Do kolorystyki wybranej tapety dziecięcej dobierz dodatki – zasłony, poduchy, narzutę na łóżko, plakaty, ramki, doniczki i kwiaty. To one sprawią, że aranżacja będzie się wydawać pełną i skończoną, a pokój dziecka będzie przytulny.

tapeta Nocowanie

Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci usystematyzować Twoje pomysły i urządzić pokój Twojej pociechy. Jeśli na jego podstawie uda Ci się stworzyć fajną aranżację, koniecznie daj nam o tym znać! 

Katarzyna Zarosa

Katarzyna Zarosa

Jestem architektem i projektantem wnętrz. Prowadzę autorską pracownię Zarosa Studio, w której zajmuję się projektami wnętrz mieszkalnych, a na moim Instagramie @zarosa.studio edukuję i uświadamiam o pracy projektanta wnętrz i o tym, jak ważna jest dobrze zaplanowana przestrzeń.