Jak urządzić pokój dziecka? - PORADNIK

Chcesz urządzić pokój dla swojego dziecka, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Ten praktyczny poradnik pomoże Ci uporządkować Twoje myśli i stworzyć fajną i przemyślaną aranżację. Porady, którymi tutaj się dzielę, wynikają z mojego doświadczenia jako architekta wnętrz. Kartka i ołówek w dłoń, zaczynamy!

1. Oceń potrzeby swojego dziecka

Przez cały czas miej świadomość, że urządzasz ten pokój nie dla siebie, tylko dla swojego dziecka. Projektanci wnętrz zaczynają pracę od dokładnego wywiadu z klientem i oceny jego potrzeb. Zrób to samo ze swoim dzieckiem – zapytaj go o jego preferencje, zapytaj o to, co mu się podoba, pokaż kilka inspiracji. Zastanówcie się wspólnie, co Twój syn lub Twoja córka będą w tym pokoju robić? Czy potrzebna jest przestrzeń do nauki, do zabawy, do jakiegoś specyficznego hobby? Jakie dziecko ma marzenia? Drabinki, ścianka wspinaczkowa, baza, żeby schować się przed światem? A może jesteś mamą małego czytelnika, który potrzebuje dużego regału na książki i wygodnego fotela z oświetleniem? Może twoje dziecko uwielbia rysować, i potrzebujesz miejsca, w którym będziecie jego prace eksponować? Może masz w domu prawdziwego znawcę dinozaurów? A może Twoja pociecha jest zafascynowana podwodnym światem? Może wychowujesz przyszłą florystkę? Dzieci są różne!

Pamiętaj - urządzasz ten pokój dla swojego dziecka z określonymi potrzebami i marzeniami.

  • 140,00 190,00  (m2) Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
  • 140,00 190,00  (m2) Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
  • 140,00 190,00  (m2) Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

2. Podziel przestrzeń pokoju dziecka na strefy

Kolejnym krokiem jest wypisanie tych elementów, które wyniknęły z wcześniejszych ustaleń, i pogrupowanie ich w strefy. Kącik do nauki, przestrzeń do zabawy, miejsce do malowania z małą galerią sztuki.

Podział pokoju dziecięcego na strefy jest bardzo ważny, pozwala maluchowi orientować się w przestrzeni, uczy utrzymania porządku i tego, że są różne rodzaje miejsc, które służą innym czynnościom. 

Strefowanie pomoże również Tobie podczas dobierania dodatków do pokoju dziecka – inne elementy umieścimy w strefie, która ma pomagać w odpoczynku, a inne w takiej, która zachęca do aktywności.

3. Przemyśl ustawienie mebli

Wiesz już, czego potrzebuje Twoje dziecko i jak te potrzeby pogrupować? Świetnie! Teraz czas na sprawdzenie, czy to wszystko się zmieści. Dokładnie zmierz pokój dziecka – najpierw narysuj na kartce widok z góry, uwzględnij na nim wszystkie okna, drzwi, wystające elementy, granicę, do której sięga skos, jeśli projektujesz na poddaszu. Potem narysuj widoki wszystkich ścian i elementów, które się na nich znajdują – listew przypodłogowych, gniazdek, włączników, kinkietów, lamp, okien i drzwi. Zmierz wszystkie odległości, pionowe i poziome, co jakiś czas sprawdzając, czy wymiary cząstkowe sumują się do głównego wymiaru całej ściany. 

Spróbuj, w oparciu o te rysunki, zaplanować aranżację pokoju dziecka używając konkretnych mebli. Każdy producent na swojej stronie podaje wymiary swoich produktów – skorzystaj z tych opisów i operuj rzeczywistymi wymiarami biurek, łóżek i krzeseł. Sprawdź, co się u Ciebie zmieści, a z czego trzeba będzie zrezygnować.

Dobierz meble odpowiednie do wzrostu dziecka. Możesz również wybrać biurko czy krzesło, które mają regulację wysokości i rosną razem z dzieckiem. 

Ważny jest także wybór i umiejscowienie oświetlenia. Przy łóżku zaplanuj delikatne światło, na przykład nastrojowy kinkiet, który pomoże w stworzeniu atmosfery odpoczynku. Biurko ustaw w jasnym, dobrze oświetlonym miejscu, na przykład przy oknie. Unikaj sytuacji, w której maluch będzie zasłaniał sobie światło. Na biurku ustaw lampkę po przeciwnej stronie, niż dominująca ręka Twojej pociechy. Jeśli planujesz kącik do czytania książek – tam też umieść odpowiednią lampkę, najlepiej z regulacją wysokości lub elastycznym ramieniem. Cały pokój dziecka oświetl dużym światłem ogólnym z żarówką o mocy dostosowanej do wielkości pomieszczenia.

4. Dobierz dodatki i kolorystykę

A teraz czas na najprzyjemniejsze, czyli wybór stylu i kolorystyki i związany z nim dobór dodatków. Dobrze jest zdecydować się na jeden konkretny styl, w którym będziesz urządzać pokój dziecka. Wybierz dwa kolory bazowe, które będą neutralną podstawą dla pozostałych elementów – np. biel i szarość. 

Następnie dobierz element wiodący - może to być bajeczna tapeta, która pomoże dziecku wyzwolić kreatywność i przenieść się w świat marzeń. 

Do kolorystyki wybranej tapety dziecięcej dobierz dodatki – zasłony, poduchy, narzutę na łóżko, plakaty, ramki, doniczki i kwiaty. To one sprawią, że aranżacja będzie się wydawać pełną i skończoną, a pokój dziecka będzie przytulny.

tapeta Nocowanie

Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci usystematyzować Twoje pomysły i urządzić pokój Twojej pociechy. Jeśli na jego podstawie uda Ci się stworzyć fajną aranżację, koniecznie daj nam o tym znać! 

Picture of Katarzyna Zarosa

Katarzyna Zarosa

Jestem architektem i projektantem wnętrz. Prowadzę autorską pracownię Zarosa Studio, w której zajmuję się projektami wnętrz mieszkalnych, a na moim Instagramie @zarosa.studio edukuję i uświadamiam o pracy projektanta wnętrz i o tym, jak ważna jest dobrze zaplanowana przestrzeń.