Jak dobrać tapetę do pokoju dziecka?

Korzystając z artykułu o tym, „Jak urządzić pokój dziecka?” zaplanowałaś już wstępnie aranżację. Wiesz już też, „Jak dobrać dodatki do pokoju dziecięcego”. Masz pewnie też już świadomość, że najlepszym sposobem na stworzenie spójnego stylistycznie i kolorystycznie pokoju dziecka jest wybór kolorów bazowych i elementu wiodącego - np. tapety. Jak w takim razie wybrać tapetę do pokoju dziecięcego? Czym się kierować? Na co zwrócić uwagę?

Fototapeta las
tapeta dziecięca Myszny las - wizualizacja

Jaka tapeta jest najzdrowsza?

Jako rodzice zawsze kierujemy się bezpieczeństwem naszych dzieci. Coraz częściej rozumiemy to bezpieczeństwo też jako odpowiedzialność za środowisko. Możemy dać jej wyraz nie tylko segregując śmieci i oszczędzając wodę, ale też dokonując świadomych wyborów konsumenckich. Przy wyborze tapety do pokoju dziecka to również jest możliwe! 

Wyróżniamy trzy zasadnicze materiały, na których drukowane są tapety. Klasyczne tapety papierowe są przyjazne dla środowiska i pozwalają ścianie oddychać, ale są cienkie i łatwo je uszkodzić podczas klejenia i później, w czasie użytkowania. Potrzebna jest też idealnie gładka powierzchnia, żeby efekt wizualny był dobry. Bardzo popularną alternatywą są tapety winylowe – czyli papierowe z warstwą z folii PCV. Dzięki temu taka tapeta jest znacznie trwalsza i odporna na wilgoć i zmywanie, ale nie umożliwia właściwej cyrkulacji powietrza przy ścianie. Jest to najmniej przyjazne środowisku i zdrowiu dziecka rozwiązanie. Opcja łącząca w sobie trwałość tapet winylowych i bezpieczeństwo tapet papierowych to tapety na podkładzie celulozowo-flizelinowym. Są grubsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a dzięki warstwie flizeliny zniwelowane będą niewielkie nierówności ściany  – to właśnie te podkłady są w standardowej ofercie tapet dziecięcych Lajka Studio.

Tapeta z fakturą czy na gładkim podkładzie?

Na rynku istnieją tapety gładkie, z delikatną fakturą i mocno fakturowane. Wybór jest ogromny! Co będzie pasować do pokoju Twojego dziecka? Tapety na gładkim podkładzie i z neutralną fakturą świetnie sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach. Gładki podkład dobrze wygląda z mocnym wzorem, z bajkową tapetą z dużymi postaciami, jak choćby Obłoki w smoki czy Myszny las

Tapety z fakturą warto stosować przy delikatniejszych wzorach (na przykład Bukowisko lub Turkusowy Świt) i we wnętrzach nawiązujących do stylu retro. Faktura płótna świetnie komponuje się również z malarskimi i akwarelowymi wzorami – można wtedy odnieść wrażenie, że w pokoju dziecięcym znajduje się pełnowymiarowy obraz.

Wybrać tapetę z dużym czy małym wzorem?

Tapety z dużymi wzorami potrzebują oddechu i przestrzeni. Możesz to zobaczyć na przykładowych projektach pokoi dziecięcych dołączonych do poprzednich artykułów. Zaprojektowałam te wnętrza tak, żeby nie przysłaniać tapety i jej kluczowych elementów. Jest to możliwe wtedy, gdy masz duży pokój dla dziecka. W małym pokoju dziecięcym lepiej sprawdzi się tapeta z delikatnym lub powtarzalnym wzorem – np. tapeta Malowaliście. Alternatywą dla bajkowej tapety może być bajkowa naklejka, która nie przytłoczy małego pokoju dziecięcego, a wprowadzi do niego charakterystyczny element. 

Niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji mały, czy duży pokój, warto zamówić personalizowaną tapetę na wymiar. Lajka Studio daje możliwość dostosowania wzoru tapety do konkretnego wnętrza, tak, żeby szafa nie przysłaniała kluczowych grafik, lub żeby można było z powodzeniem zastosować ją na poddaszu na ścianie ze skosem. 

Mam nadzieję, że ten artykuł dał Ci trochę wskazówek, i masz mniej wątpliwości jak dobrać tapetę do pokoju dziecka. Jeśli zastanawiasz się, jak do wybranej tapety dobrać dodatki i zbudować wokół niej całą aranżację, zapraszam do przeczytania mojego poprzedniego artykułu.

Katarzyna Zarosa

Katarzyna Zarosa

Jestem architektem i projektantem wnętrz. Prowadzę autorską pracownię Zarosa Studio, w której zajmuję się projektami wnętrz mieszkalnych, a na moim Instagramie @zarosa.studio edukuję i uświadamiam o pracy projektanta wnętrz i o tym, jak ważna jest dobrze zaplanowana przestrzeń.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest