W jaki sposób przygotować pomalowaną ścianę do naklejenia tapety?

Farby wpływają na właściwości chłonne ściany. Zapewnienie odpowiedniej chłonności jest konieczne, aby tapeta została trwale przyklejona do ściany. 
Poniżej przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, jak postępować w zależności od rodzaju farby i stanu ściany.

 

Podstawowe zasady montażu tapet

  • przed rozpoczęciem prac zapoznaj się z zaleceniami i instrukcjami montażu dołączonymi do konkretnej tapety i kleju. W zależności od wybranego produktu klej może być nakładany na tapetę lub na ścianę. Tapeta może również posiadać warstwę kleju aktywowaną wodą. 
  • ściana, na którą naklejana będzie tapeta musi być sucha! Nie naklejaj tapety na ścianę świeżo gruntowaną, bo może się odkleić.
  • ważne, aby ściana, do której będzie przyklejana tapeta była równomiernie chłonna. W przeciwnym wypadku tapeta może miejscami się odklejać, mogą też powstawać nieestetyczne bąble.
  • ściana powinna być gładka (bez wybrzuszeń, rys lub ubytków w tynku). Naklejenie cienkiej i gładkiej tapety papierowej dodatkowo uwypukli wszelkie nierówności. Grubsze, sztywniejsze tapety pozwolą jednak ukryć niewielkie ubytki. 
  • jeśli wybierasz cienką, jasną tapetę, to pamiętaj, że ciemny kolor ściany może przez nią przebijać. Podobnie, jeśli ściana będzie niejednolita kolorystycznie.

Przygotowanie pomalowanej ściany do tapetowania

Pierwszym krokiem odpowiedniego przygotowania ściany do naklejenia tapety powinno być rozpoznanie obecnej na ścianie farby, a także ilości warstw farb i ich stabilności.

Niektóre farby mogą ograniczać chłonność ściany (są to farby min. olejne, lateksowe) – wtedy konieczne jest jej usunięcie lub przeszlifowanie wierzchniej warstwy. 

Jeśli jednak do pomalowania ściany użyto farby na bazie wody (np farba akrylowa), można kleić tapetę bez usuwania farby.

W przypadku, gdy na ścianie znajduje się kilka warstw farb, a na powierzchni ściany pojawiają się odpryski lub odparzenia, konieczne jest usunięcie wszystkich warstw farb przez ich zeszlifowanie i odpowiednie zagruntowanie podłoża. Po zagruntowaniu należy odczekać minimum 24h zanim zaczniemy naklejać tapetę, aby ściana zdążyła całkowicie wyschnąć.

 

Gruntowanie ściany

Jeśli ściana pomalowana jest farbą, która nie zmniejsza chłonności ściany, a farba jest w dobrym stanie – nie ma potrzeby gruntowania ściany. Gruntowanie może wręcz zmniejszyć przyczepność tapety. W takim przypadku wystarczy umyć ścianę mydłem malarskim lub przeznaczonym do tego celu płynem do mycia ścian.  

Gruntowanie ściany jest wskazane, gdy ściana pomalowana jest farbą o niskiej jakości lub gdy farba jest uszkodzona. 

Gruntowanie może być również konieczne, jeśli ściana wykonana jest z nietypowego materiału takiego jak płyta gipsowo-kartonowa lub beton. 

Wskazówki do odpowiedniego gruntowania ściany:

  • należy użyć gruntu do tapetowania przeznaczonego do rodzaju podłoża, z którego wykonana jest ściana
  • grunt rozprowadzamy równomiernie za pomocą wałka lub pędzla
  • należy zachować czas wysychania gruntu zgodnie z zaleceniem producenta

Przygotowanie ściany w zależności od rodzaju farby

farba olejna – powierzchnia ściany jest śliska i niemal całkowicie nieprzepuszczalna. Konieczne jest usunięcie tej farby ze ściany przez rozpoczęciem tapetowania. Farbę można usunąć za pomocą szlifierki oscylacyjnej lub papieru ściernego. Następnie należy ścianę oczyścić z pyłu i zagruntować 

farba akrylowa – tapetę można naklejać bezpośrednio na ścianie pomalowanej farbą akrylową, jeśli tylko na ścianie nie ma więcej warstw farb, a powierzchnia ściany jest gładka i ma jednolity, jasny kolor.  Jeśli chcemy usunąć farbę akrylową ze ściany, możemy to zrobić za pomocą wody z mydłem lub wody z dodatkiem kwasu salicylowego. Po usunięcu farby ścianę należy zagruntować i odczekać minimum 24h zanim zaczniemy naklejać tapetę.

farba lateksowa – farby te często są określane jako farby łatwe do utrzymania w czystości (plamoodporne, odporne na szorowanie). Ściany pomalowane farbami lateksowymi mają obniżoną chłonność, dlatego konieczne jest jej usunięcie lub przeszlifowanie. Następnie ściana powinna zostać zagruntowana, a tapeta naklejana minimum 24h po gruntowaniu. 

farba strukturalna – większość farb strukturalnych mają wyraźną fakturę z wypukłymi i wklęsłymi elementami. Dlatego konieczne jest ich usunięcie i zeszlifowanie ściany. Po uzupełnieniu ubytków ścianę należy zagruntować. Tapetę naklejamy minimum 24h po gruntowaniu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *